EpäillytThe Usual Suspects | |
Elokuva: | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Kuva & Ääni: | ?![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Ekstrat: | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
EpäillytThe Usual Suspects | |
Elokuva: | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Kuva & Ääni: | ?![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Ekstrat: | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Kulttimainetta saavuttanut jännäri seuraa viittä konnaa, jotka ovat kaikki olleet osallisina kun satamasta löytyy tankkeri täynnä käristettyjä ruumiita. Kevin Spacey, Gabriel Byrne, Benicio Del Toro, Kevin Pollak ja jopa Stephen Baldwin tekevät kaikki hyvät suoritukset pikkutekijöinä, jotka väärien päätösten ketjun johdosta joutuvat ottamaan mittaa salaperäisestä mestaririkollisesta nimeltä Keyser Soze.
Napakka ja näppärsti avautuva tarina on kynäilty ajatuksella ja toteutettu virheettömällä ajoituksella. Loppuratkaisukin on yhtä aikaa yllättävä ja edeltävillä tapahtumilla hyvin perusteltu, mitä ei voi läheskään kaikista jännäreistä sanoa.
Asiallinen kuva ja ääni. Kumpikaan ei pääse täysin eroon vuosistaan, mutta lievästä kohinasta ja minimaalisesta roskasta huolimatta jälki on tasokasta. Ekstraton. (IJ)
Ohjaaja: | Bryan Singer | ||
Pääosissa: | Kevin Spacey Gabriel Byrne Stephen Baldwin Benicio Del Toro Kevin Pollak | ||
Tarina: | Christopher McQuarrie | ||
Kuvaus: | Newton Thomas Sigel | ||
Musiikki: | John Ottman |